18
jan 17

 

 

Narodili sme sa a vyrástli sme v rôznych krajinách, a tak sú cesty samozrejmou súčasťou nášho vzťahu už od začiatku. To, že sme v mladosti boli formovaní iným prostredím, prináša odlišné pohľady a názory. V niektorých momentoch možno odlišnejšie než u párov, ktorých kultúrno-geografický pôvod je rovnaký.
Takéto rôznosti asi môžu vzťah zničiť, ale my sa učíme vnímať ich ako prínos. Bolo by pokrytecké tvrdiť, že sa nám to za tých 14 rokov vždy darilo a stále darí. Preto je manželstvo cesta. Nielen tá, po ktorej ideme spolu, ale aj tá, po ktorej ideme stále bližšie k tomu druhému a jeho ceste.
 
Peter a Katka Azorovci, Zvolen, 14 rokov manželia

 

 

 

 

Spolu tvoríme jeden tím - a to doslova. Mnohým sa zdá, že v našom živote je všetko ľahké, ale naozaj na to treba dvoch a mnoho úsilia. Je dôležité smiať sa a milovať, vnímať všetko okolo nás ako dar - každú chvíľu, každý deň. Snažíme sa vytvárať prostredie nielen materiálne, ale aj duchovné. Chceme mať domov, kde všetci môžeme prísť so svojimi problémami, smiať sa aj plakať.

Teraz staviame dom a obaja si uvedomujeme, aké je dôležité komunikovať a riešiť veci, aby človek „nevybuchol“, ale bol oporou. Uvedomujeme si, aká je dôležitá vzájomná podpora, a preto môžeme povedať - my nestaviame dom, my staviame domov.

 

Slávka a Marek Kaňuščákovci, Prešov, manželia 6 rokov

 

 

 

 

Manželstvo pre nás znamená istotu a bezpečie. Na tejto ceste sme dvaja a vlastnou snahou si túto cestu môžeme spríjemňovať, navzájom prikrášľovať - tým že jeden druhému dávame priestor k úplnému sa otvoreniu a spoznaniu. Keďže cestujeme dvaja, o to je to ľahšie. Keď jeden nevládze a dochádzajú pohonné hmoty, je tu ten druhý, ktorý potiahne, pomôže a zdvihne. No jedna z najdôležitejších vecí je, že nad manželstvom drží ochrannú ruku náš Pán. Od neho čerpáme všetko - lásku, múdrosť, silu do ďalších kilometrov. Ani tá naša cesta nebola rovná, ale spoločnou láskou k sebe a modlitbami, na ktorých nás nieslo mnoho ľudí, sme všetko ťažké zvládli a pokračujeme spolu ďalej a naplnilo sa: „trojitý povraz sa nepretrhne rýchlo“.

 

Juraj a Marika Špankovci, Lipt. Mikuláš, manželia 28 rokov