Novembrová antistresová inšpirácia
Stres náš každodenný alebo Ako poznanie fyzikálnych zákonov prospieva manželstvu...
Aj napriek pandémii, ktorá nás v niektorých oblastiach trocha utlmila, žijeme rýchle časy. Časy s veľmi intenzívnymi výzvami - a to aj v manželstve. Možno vám nie je úplne neznáma situácia, keď sa obaja konečne ocitnete doma a ... nervozita sa dá doslova "krájať". Máte pocit, že sa nachádzate v stave tesne pred explóziou ... hoci ani neviete čo sa vlastne deje. Všetko vám vadí a uvedomujete si, že aj zápalná šnúra k vzájomnému konfliktu sa vám nápadne skrátila. Pritom si nepamätáte, že by v tom bolo niečo konkrétne. Ste nevrlí, podráždení, nevšímaví ... Vnímate zvýšený tlak, možno až pretlak - a ten paradajkový to nie je 😊. Veľmi pravdepodobne ste pod stresom.
Ako môžu dvaja ľudia spolu dobre fungovať, ak sa jeden z nich alebo obaja ocitli na vlne stresu a obáv? Pokiaľ si ešte aspoň čo-to pamätáme z fyziky, tak v prípade pretlaku zaručene dobre funguje dekompresia - riadené uvoľnenie tlaku. Aj vo vzťahu je uvoľnenie tlaku povolené, možno dokonca až "povinné".
Čo môžem urobiť JA, keď si uvedomím, že som v strese?
Môžem o tom povedať svojmu partnerovi - nie preto, aby som svoj stres preniesol na neho, ale preto, aby nezostal v neistote čo sa so mnou deje. Nebude si musieť domýšľať, keď odkryjem, čo sa mi preháňa hlavou. Mne zasa pomôže, že nemusím zostať so svojimi myšlienkami sám.
Čo môže pre mňa urobiť MÔJ PARTNER, keď som v strese?
Pokiaľ som sa ešte neodhodlal hovoriť o tom, čo môj stres spôsobilo, možno ocením, ak mi partner pomôže začať - napríklad otázkou: Vidím, že si v strese, niečo sa deje? Nechceš mi o tom povedať? (samozrejme, záleží na tóne hlasu aj na vhodnej situácii - niekedy treba pár minút na prepnutie sa, že už som doma - také preformátovanie hlavy).
Čo môžem urobiť JA, keď je v strese môj partner?
Nepochybne pomôžu tieto 4 veci: dať mu priestor vydýchnuť si; citlivo sa spýtať čo sa deje; pozorne počúvať a vyjadriť skutočný záujem a porozumenie.
Pravdepodobne nie vždy prichádzame domov spoločne, avšak je užitočné, keď si každý deň nájdeme čas (napríklad polhodinku večer), keď sa budeme navzájom, kde sa každý z nás môže "dostať do obrazu" aktuálneho dňa svojho partnera. Nie som tam na to, aby som radil alebo korigoval, chcem len počúvať a snažiť sa porozumieť. A tiež mám príležitosť vyjadriť svoju empatiu a skutočný záujem.
Čo takto dohodnúť sa spolu a vytvoriť si NÁVYK PLÁNOVANEJ DEKOMPRESIE - najlepšie chvíľku každý deň ...? Pomôže nám to upevňovať pocit vzájomnej dôvery a blízkosti.
V prípade, že žiadnemu stresu aktuálne nečelíte, využite svoj spoločný NÁVYK na rozhovor o dobrých správach vášho dňa, o úspechoch, ktoré ste zaznamenali, prípadne vyjadrite svojmu partnerovi, čím dnes obohatil váš deň. Ak to budete robiť pravidelne, už po pár dňoch sa pristihnete, že sa na váš spoločný čas naozaj tešíte.
Záverečné varovanie: Pozor, takéto činnosti sú prudko návykové!!!