Tipy na hravosť a spoločnú zábavu v manželstve
Hravosť je typická pre deti. Ako sú na tom dospelí? Hovorí sa, že muži sú večné deti a majú sklon k hravosti a súťaživosti. A čo my ženy? Nevytráca sa u nás s materstvom, povinnosťami a zodpovednosťou zdravá hravosť? Aj s pribúdajúcim vekom by bola škoda prísť o takúto vzácnu prísadu, ktorá dodáva výnimočnú chuť manželstvu aj rodinnému životu.
Predkladám vám niekoľko dobrých dôvodov, ktoré vás presvedčia o tom, že stojí za to znovuobjaviť hravosť:
Zbavíte sa stresu - hra a zábavné aktivity rovnako ako šport uvoľňuje z tela endorfíny, ktoré vám prinesú pocit šťastia a dokážu tiež utíšiť bolesť.
Zlepšíte funkciu mozgu - hry a kreatívne aktivity zapájajú do činnosti rôzne časti mozgu, ktoré bežne nevyužívame v práci. Takéto výzvy mozog prijíma s radosťou a ostáva plne funkčný. Hraním sa podporujete prevenciu zhoršovania pamäte a mozgovú funkciu. Interakcia s priateľmi a rodinou je tiež prevenciou voči depresiám a stresu.
Stimulujete myseľ a zvyšujete kreativitu - o škole hrou je známe, že dokáže so schopnosťou detí učiť sa zázraky. Rovnako to funguje aj u dospelých ľudí. Hravejší prístup k práci a pracovným povinnostiam z nich robí radostnejšie aktivity, ktoré urobíte rýchlejšie a možno aj lepšie ako za normálnych "vážnych" okolností.
Skvalitníte vzájomné vzťahy - aby ste v sebe podporili hravosť, trávte čo najviac času s deťmi a so svojou rodinou. Vďaka tomu bude vaše puto silnejšie a vzťah veselší a otvorenejší. A dvojice, ktoré sú veselšie a spontánnejšie, spolu vychádzajú lepšie a ich vzťah je stabilný. Radosť má v našich životoch nezastupiteľné miesto.
Omladnete a udržíte si energiu - ak sa obklopíte pozitívnou energiou a radosťou zo života, svojou alebo ľudí okolo vás, budete sa cítiť lepšie. Vaša psychická pohoda bude neoblomná a tieto pocity sa odrazia aj na vašom vzhľade, ktorý bude vyžarovať mladistvosť.
Hravosť a zábava môže mať rôzne podoby, je len na vás, čomu dávate prednosť. Byť hravý v dospelosti znamená byť spoločenský, uvoľnený, v nekonvenčnom a kreatívnom zmysle. Nemusíte vyhľadávať zábavu cielene, jednoducho len robte to, čo vám je prirodzené a čo práve robiť chcete.
Tu je pár tipov, ako vniesť hravosť a zábavu do manželstva:
1. Keď počujete obľúbenú pieseň - zatancujte si alebo zaspievajte.
2. Naplánujte si spoločné varenie alebo upratovanie v netradičných kostýmoch.
3. Usmievajte sa na svoje okolie, prihovorte sa ľuďom na ulici, skúste ich rozveseliť, povzbudiť. Môžte si dať aj manželskú súťaž - kto nazbiera viac opätovaných úsmevov počas týždňa.
4. Spoločné hravé večery - zorganizujte pre priateľov, susedov, spriatelené rodiny večery spoločenských hier - je ich v súčasnosti už nepreberné množstvo. (u nás sa osvedčil Dix it, Bang!, ale môžete siahnuť aj po vedomostných alebo osvedčených kartových hrách).
5. Hrajte sa s domácimi miláčikmi. Už len pohľad na mačiatko naháňajúce svoj vlastný chvostík môže pôsobiť uvoľňujúco a inšpirujúco - tešiť sa aj z každodenných drobností.
6. Pripravte pre partnera zábavné výletné popoludnie. Aj známu prechádzkovú trasu môžete oživiť drobnými odkazmi, či úlohami.
7. Skúste sa spolu naučiť niečo nové - spoločenské tance, bedminton alebo pár kúzelníckych trikov, prípadne skladať z papiera zaujímavé tvary, predmety.
8. Spoločne pripravte pre deti hľadanie pokladu niekde na chalupe alebo aj v parku.
9. Zorganizujte popoludnie/večer s vtipnými videami, komédiami alebo vyhľadávaním vtipov.
10. Spoločne zorganizujte tematickú rodinnú oslavu - v štýle 30-tych rokov, hippies, v rolách známych filmových postáv...
Dobrou príležitosťou môžu byť aj sviatky, resp. prípravné obdobia. Prekvapiť manžela/manželku adventným kalendárom, s aktivitami, po ktorých túži a cez bežný rok ste na ne nemali čas. V narodeninový deň prekvapiť tajnými odkazmi, donáškou kvetov alebo pozvánkou na rande.
Nechajte sa inšpirovať a popusťte uzdu svojej fantázie. Určite prídete na ďalších desať iných spôsobov ako vniesť hravosť a zábavu aj do všedných dní.
Helena Sochnová
V minulosti pracovala v oblasti marketingu a obchodu. Je vydatá, má dve krásne dcéry a kocúra. Popri rodičovskej dovolenke začala písať, posledné tri roky pôsobila ako redaktorka v časopise MIRIAM. Popritom sa venuje službe v platforme Kresťania v meste a učí náboženstvo na súkromnej škole v Bratislave.